Potřeba zákazníka:
V chemickém a petrochemickém průmyslu existuje nespočet míst, kde je potřeba měřit hustotu meziproduktu, za účelem řízení výrobního procesu, či hustotu finálních výrobků za účelem kontroly kvality a poskytování zpětné vazby do výrobního procesu. S ohledem na náročnost provozních podmínek, které v těchto průmyslech panují je bezkontaktní měření na bázi radiometrie jedním z mála aplikovatelných.
Princip měření:
Princip měření hustoty pomocí radiometrie (ionizujícího gama záření) spočívá v průniku ionizujícího záření skrze měřený materiál a zachycení fotonů prošlých skrze měřený materiál. Existuje přímá lineární závislost mezi úrovni útlumu záření a hustotou materiálu.
Měření v praxi vypadá následujícím způsobem:
Měření obvykle probíhá na potrubí dopravujícím měřený materiál, kryt se zářičem (splňujícím bezpečnostní podmínky pro používání zářičů za účelem měření a zajišťující požadované směrové záření) je namontován proti snímači zachycujícím fotony vyzářeny zářičem, které jsou následně převedeny na záblesky viditelného světla a pomocí fotokatody na elektrické pulsy. Mezi zářičem a snímačem se nachází potrubí s materiálem, který svou hustotou způsobuje útlum záření. Pomocí počáteční kalibrace definující lineární vztah mezi úrovni útlumu a hustotou materiálu, dostáváme online informaci o aktuální hustotě. V případě potřeby zákazníka lze rovněž měřit stejným způsobem hustotu v různých reaktorech, nádobách atd. Princip zůstává totožný.
Přínos pro zákazníka:
Díky kontinuálnímu měření hustoty má zákazník neustály přesný přehled o této veličině, pomocí které dokáže řídit a kontrolovat výrobní proces. S ohledem na fakt, že se jedná o bezkontaktní měření, dosahuje řešení v těchto náročných provozních podmínkách dlouhou životnost s minimálními náklady jeho na provoz a údržbu.