Zvolte jazyk

Potřeba zákazníka:

Výstupní kontrola finálního výrobku s cílem prověřit, že výrobek splňuje veškeré požadavky zákazníka a související normy kvality. Dle specifických potřeb zákazníka, podstaty kontrolovaného výrobku a požadavků odběratelů těchto výrobků se provádí kontrola vnitřních a povrchových vad.

Princip měření:

Výše zmíněné kontroly lze provádět následujícími technologiemi:

  • Kontrola povrchových vad pomocí vířivých proudu
    Tato technologie se používá primárně na identifikaci drobných povrchových vad, např, vlásečnicových prasklin. Princip kontroly spočívá v generování elektromagnetického pole pomocí cívky napájené střídavým proudem, která je umístěná v sondě přiložené k povrchu kontrolovaného produktu. Toto elektromagnetické pole vytváří na povrchu kontrolovaného produktu vířivé proudy, které generují sekundární elektromagnetické pole s opačnou fázi, než má primární pole, což zapříčiňuje oslabení primárního pole. Vada na povrchu zkoumaného produktu oslabuje působení sekundárního pole na primární. Toto dočasné zesílení primárního pole nám indikuje odhalenou vadu.

    Dle požadavků na zkoumání různých typů vad (příčné podélné) se následně aplikuje sada statických, dynamických sond s cílem pokrýt všechny požadované typy vad.

  • Kontrola povrchových vad pomocí kamerového systému – dvourozměrné laserové triangulace.
    Tento princip se využívá primárně pro identifikaci povrchových vad, které nemají ostré hrany a tudíž jsou hůře odhalitelné pomocí technologie vířivých proudů popsaných výše. Jedná se o vady způsobené např.  vytlačením nálepku na válci do válcovaného produktu. 

    Kontrola probíhá pomocí promítání laserového paprsku na povrch kontrolovaného produktu a následné snímání paprsku pomocí vysokorychlostní kamery. Nasnímaný paprsek je následně porovnán s požadovanou šablonou vyhodnocen z pohledu možných odchylek. Počet promítaných laserových paprsků a odpovídajících kamer je odvislý od komplexity profilu kontrolovaného produktu. Zjednodušeně řečeno, čím komplexnější profil, tím větší počet laserových paprsků a kamer.

  • Kontrola vnitřních vad pomocí ultrazvuku probíhá na principu šíření zvukových vln skrze testovaný materiál, kdy zvuková vlna se odráží od rozhraní, kterým u testovaného materiálu je protější strana anebo také vada uvnitř materiálu. V praxi se jedná o sadu sond. Počet a uložení sond je odvislý od profilu testovaného materiálu, jeho vlastností a typů defektů, které mají být testováním odhaleny.

    Sondy vysílají do testovaného materiálu zvukové vlny a zároveň zpětně zachycují odrazy těchto vln, kde základním odrazem je protější strana testovaného materiálu, dalšími odrazy pak vady v materiálu. Ze série odrazů zvukových vln jsme následně schopni interpretovat hloubku a velikost vady.

Přínos pro zákazníka:

S automatizovanými defektoskopickými linkami získává zákazník plnou kontrolu nad kvalitou svých finálních výrobků. Díky těmto linkám je každý výrobek kontrolován na vnitřní i povrchové vady. Kontrola probíhá dle požadavků definovaných v odpovídajících normách vyžadovaných finálním zákazníkem. 

Polytec
Process Sensors
Berthold technologies
TBK
NDT technologies
Matica technologies
Sightline technologies
Dorrenberg Edelstahl
Tauris
Bosio
Forcon Solution

Hledáte řešení měření?