Měření délky a rychlosti


MĚŘENÍ DÉLKY A RYCHLOSTI

Polytec

Princip měření
The Laser-Doppler Velocimetry
Laser surface velocimeters work according to the Laser Doppler Principle and evaluate the laser light scattered back from a moving object or surface. Polytec’s LSVs are based on the very challenging and sophisticated heterodyne detection method. Unlike conventional non-contact methods which measure only the absolute value of the velocity, Polytec’s LSVs can also detect changes in the object’s direction and even standstill conditions. The measurement precision is not dependent on the velocity, so even very small movements can be precisely recorded.

The Differencial Doppler Technique
To perform a speed measurement on moving objects, which can in principle be of any length, you require a measurement setup with a sensor which is mounted perpendicular to the surface it is measuring on. Polytec velocimeters work according to the so-called Differential Doppler Technique. Here, two laser beams – which are each incident to the optical axis at an angle φ – are superimposed on the surface of the sample. For a point P, which moves at velocity v through the intersection point of the two laser beams, the frequencies of the two laser beams are Doppler shifted in accordance with the above formula.

Both the laser beams are superimposed in the measurement volume and, in this spatial area, generate an interference pattern of bright and dark fringes. The fringe space Δs is a system constant that depends on the laser wavelength λ and the angle between the laser beams 2φ:

Δs = λ/(2 sin φ)

If a particle moves through the fringe pattern, then the intensity of the light it scatters back is modulated. As a result of this, a photo receiver in the sensor head generates an AC signal, the frequency fD of which is directly proportional to the velocity component of the surface in measurement direction vp, and it can be said that:
 • fD = vp/Δs = (2vp/λ) sin φ
 • fD = Doppler frequency
 • vp = Velocity component in the direction of measurement
 • Δs = Fringe space in the measurement volume
The value λ/sin φ makes up the material measure for the velocity and length measurement.

The Heterodyne Technique
Laser surface velocimeters that work in the so-called heterodyne mode show a frequency offset of 40 MHz of one of the laser beams. This makes the fringes in the measurement volume travel with a velocity corresponding to the offset frequency fB. This then makes it possible to identify the sample’s direction of movement and to measure at the velocity zero. The resulting modulation frequency fmod at the photo receiver in heterodyne mode is:

fmod = fb + vp / Δs = fb + (2vp/λ) sin φ

The modulation frequency is determined in the controller using Fourier transformation and converted into the measurement value for the velocity vp. The length measurement is performed by integrating the velocity signal.

Laserové měřiče rychlosti a délky od společnosti Polytec slouží pro bezkontaktní měření rychlosti a délky materiálu či kusů zboží, a to jak za tepla, tak za studena. Tyto rychlé, přesné a spolehlivé měřiče lze snadno integrovat do stávajících výrobních zařízení. Přístroje poskytují okamžité údaje o naměřené délce a rychlosti, které slouží k optimalizaci výrobního procesu a ke snížení nákladů. Tyto robustní snímače lze použít i v náročných průmyslových podmínkách a téměř pro jakýkoliv povrch – hliník, ocel, dřevo, lana, kabely, gumové hadice a mnoho dalších.

ProSpeed LSV 2100 - NOVÝ Laserový povrchový měřič rychlosti a délky

 • Snadná realizace měření s odstupem až 3 metry
 • Vylepšené připojení přes dotykovou obrazovku, webové rozhraní, Ethernet a další průmyslové komunikační protokoly
 • Současný přístup pro více uživatelů (3 přes ethernet + 1 RS232)
 • Umí detekovat směr pohybu zastavení materiálu
 • Viditelný paprsek pro snadné nastavení pozice
 • Robustní senzorová technologie pro bezpečný provoz i v náročných podmínkách, třída ochrany krytu: IP 66 a IP 67
 • Příslušenství optimalizované aplikací, jako je volitelné chlazení, zařízení pro vyfukování a chladící ochranný kryt pro použití v náročných výrobních prostředích

LSV 1000 – Laserový povrchový měřič rychlosti a délky

 • Atraktivní poměr cena / výkon a vynikající hospodárnost
 • Systém All-in-One, snadná integrace procesů
 • Detekce pohybu materiálu v jednom směru s minimální rychlostí od 1,43 m/min
 • Robustní senzorová technologie pro bezpečný provoz i v náročných podmínkách, třída ochrany krytu: IP 66 a IP 67
 • Dva spouštěcí vstupy jsou k dispozici pro další světelné závory nebo reflexní spínače pro vysoce přesnou detekci hran nebo kompenzace délky ofsetu
 • Flexibilní koncept rozhraní
 • Příslušenství optimalizované aplikací, jako je volitelné chlazení, zařízení pro vyfukování a chladící ochranný kryt pro použití v náročných výrobních prostředích

LSV Logger

LSV Logger byl vyvinut firmou S.S.K., a.s. k zajištění přehledného zobrazení naměřených výsledků v reálném čase a jejich archivaci. Archivovaná data lze následně použít pro statistické účely. Tento software poskytne obsluze jasný přehled aktuálních údajů o měření, jakožto i základních údajů o měřící hlavě Polytec. LSV Logger nabízí jazykovou lokalizaci do všech různých jazyků dle přání zákazníka. Je zde možnost přepínání měrných jednotek.

Hlavní funkce:
 • On-line zobrazování
 • Archivace měřených dat
 • Základní diagnostika zařízení Polytec
 • Režim dělení materiálu
 • Ethernet komunikace
Program nabízí 30-ti denní zkušební verzi a plnou verzi, kterou lze zakoupit u lokálního distributora firmy Polytec. Licence je vázána k sériovému číslu měřící hlavy Polytec.

Kontaktní osoby


Ing. Vladislav Haltof
technik, obchodník
Telefon: +420 731 653 633
E-mail: haltof@ssktrinec.cz


Ing. Radim Roszka
Vedoucí technického úseku
Telefon: +420 733 661 634
E-mail: roszka@ssktrinec.cz